• Pridaná hodnota vo vzdelávaní v SJL za obdobie 2018 - 2022 nad úrovňou očakávania

• Národný inštitút vzdelávania a mládeže - NIVAM zverejnil informácie o pridanej hodnote našej školy vo vzdelávaní v predmete slovenský jazyk a literatúra, ktorá predstavuje príspevok školy ku vzdelaniu a progres žiaka (vedomostnú úroveň) pri vstupe na strednú školu na základe výsledkov T9 na základnej škole v porovnaní s ich výsledkom na EČ MS.

Pridaná hodnota vzdelávania  Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne sa nachádza v kategórii nad úrovňou očakávania za roky 2018 -2022.

Škola je takto dlhodobo hodnotená aj za roky 2015, 2016, 2017.

Bližšie informácie sa nachádzajú tu.

• Medzinárodný veľtrh cvičných firiem 2022

Cvičná firma Sweet Food Delivery, s. r. o. sa  počas dvoch dní -  18. 10. a 19. 10. 2022  zúčastnila na Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem 2022 v Žiline. Ponúkaným produktom bola výroba a rozvoz jedál prostredníctvom mobilnej aplikácie. Súťažilo 30 cvičných firiem zo Slovenska, Turecka, Slovinska a Českej republiky. Našu školu reprezentovali žiačky zo IV. B triedy: Sophia Kočalková, Simona Hojová a Šárka Zrnčíková, ktoré získali cenné skúsenosti z medzinárodnej súťaže. V kategórií najlepší stánok sme získali 7. miesto. Za  reprezentáciu školy ďakujeme všetkým žiakom cvičnej firmy pod vedením pani  Pukáčovej.

• Halloweenská angličtina

V našej škole ponúkame žiakom možnosť oboznámiť sa so sviatkami iných kultúr. Pri vyučovaní cudzích jazykov sa ponúka množstvo príležitostí, ako si hodiny obohatiť a pomocou zážitkových aktivít žiakom priblížiť zvyklosti z iných kútov sveta. A snáď neexistuje na to lepšia príležitosť ako Halloween.

Halloweenské hodiny anglického jazyka sa tento deň  niesli v nálade originálnych kostýmov, hudby a chutného Hallowenského občerstvenia. Žiaci si pripravili vzdelávacie kvízy a iné zábavné aktivity, pomocou ktorých sa o tomto sviatku dozvedeli množstvo nových a zaujímavých informácií.

Bolo to pre nás príjemné spestrenie hodiny angličtiny.

BOO !

• Anna Franková - ,,Nechajte ma byť takou, aká som.“

V priebehu mesiaca október sa žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka zúčastnili putovnej výstavy ,,Anna Franková – Nechajte ma byť takou, aká som“.
            Medzinárodný projekt sa zameral na predstavenie témy diskriminácie a predsudkov, prostredníctvom životného príbehu Anny Frankovej. Výstavu realizovala Nadácia Milana Šimečku, v spolupráci s Gymnáziom P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

• Vyjadrujeme sa bez nenávisti

• V rámci projektu ,,Mladí bez nenávisti“ sme v októbri realizovali niekoľko workshopov na tému ,,Vyjadrujeme sa bez nenávisti“, ktoré v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR zastrešovala mimovládna organizácia SYTEV. Tejto aktivity sa v rámci hodín občianskej náuky zúčastnili študenti prvého a druhého ročníka.
            Cieľom prednášok bolo predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

• Burza povolaní

• Dňa 18. 10. 2022 sa žiaci IV.B a III.B zúčastnili burzy povolaní v Dolnom Kubíne. Na burze  predstavili našu školu žiakom deviateho ročníka základných škôl. Zo zúčastnených  žiakov  mnohí  prejavili záujem o štúdium na našej škole.

• Stanovisko k udalosti zo dňa 12. 10. 2022

•

"V dejinách ľudstva máme príkladov zla viac než dosť. To už zmeniť nedokážeme. Čo však ovplyvniť vieme, je dnešok a naša budúcnosť. Prosím nás všetkých, buďme k sebe ľudskí, akceptujme sa všetci navzájom a prestaňme sa ako spoločnosť polarizovať. Len tak sa dokážeme pohnúť dopredu.

K dispozícii sú odborníci na tiesňových linkách, pripravení pomôcť, poradiť alebo aj len vypočuť. Obrátiť sa môžete napríklad aj na VÚDPaP na potrebujem-poradit@vudpap.sk" - časť stanoviska pána ministra školstva, ku ktorému sa pridáva aj naša škola. Milí žiaci, sme tu pre Vás a v prípade potreby sa na nás vždy s dôverou obráťte. Znenie celého stanoviska - link nájdete tu.

• Erasmus+ 2022

Už druhýkrát v tomto kalendárnom roku vycestovali žiaci našej školy na zahraničnú odbornú prax. V rámci programu Erasmus+ majú možnosť pôsobiť v Portugalsku, konkrétne v meste Braga. Zahraničná mobilita je zameraná na získavanie nových kompetencií, a to nielen v pracovnej a jazykovej oblasti, ale aj v oblasti spoznávania histórie a kultúry hostiteľskej krajiny. Desať žiakov štvrtého ročníka vykonáva odbornú prax v podnikoch cestovného ruchu, z ktorých možno spomenúť  PicotoAdventure Park, MuseudosBiscainhos či Casados Coimbras. Okrem pracovných povinností mali naši žiaci doteraz možnosť spoznať aj dve najväčšie portugalské mestá Lisabon a Porto.

• Európsky deň jazykov 2022

video

Pri prežitosti Európskeho dňa jazykov 2022 a v súvislosti s Európskym rokom mládeže 2022, si žiaci pod odborným vedením svojich učiteľov pripravili zaujímavé prezentácie v anglickom jazyku. Nakoľko máme školskom roku 2022/2023 tú česť privítať na pôde školy nemecky hovoriacu dobrovoľníčku z Rakúska, ktorá našim žiakom pomáha prekonávať komunikačné bariéry, tematika Európskeho dňa jazykov sa niesla v prezentovaní vybraných pamiatok a oblastí Slovenska. Žiaci si touto formou rozvíjali slovnú zásobu, správnu výslovnosť a osvojovali si základné prezentačné zručnosti.

Všetkým triedam ďakujeme za aktívnu prácu a prajeme veľa úspechov v spoznávaní cudzích jazykov.

• Show your talent

• Počas  víkendu v dňoch  30. 09. - 02. 10. 2022 sa 4 pedagogickí zamestnanci  a šestnásť žiakov prvého a druhého ročníka  zúčastnilo teambuildingu v obci Oščadnica. Táto akcia bola prvým stretnutím študentov, ktorí sa zapojili do projektu Show your talent. Počas troch dní si  pomocou hier rozvinuli kompetencie v oblasti tímovosti a komunikácie. Na základe testov sa dozvedeli, na akú pozíciu sa v tíme hodia najviac. Víkendovku zakončili rozdelením sa do skupín a pridelením mentora, ktorý ich bude sprevádzať počas celého projektu.