• Európsky plán rozvoja

        • Eurepean Development Plan

          Plán pre Erasmus 
          2021 – 2027

          Obchodná akadémia je škola s vyše 50-ročnou tradíciou, ktorá poskytuje vzdelávanie v oblasti odborného vzdelávania a prípravy. Sme členmi Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a v rámci duálneho vzdelávania spolupracujeme s Republikovou úniou zamestnávateľov. Okrem vzdelávania škola venuje veľkú pozornosť globálnemu vzdelávaniu, najmä v multikultúrnej oblasti a oblasti zvyšovania povedomia mladých ľudí o EÚ a príslušnosti k nej. Na národnej úrovni sme úspešnými účastníkmi súťaží Mladý Európan, Mladý digitálny Európan, Ako pomohli Eurofondy môjmu regiónu. V školskom roku 2018/2019 sme získali titul Ambasádorská škola Európskeho parlamentu a v šk. roku 2019/2020 ocenenie Európskej komisie Cena Jana Amosa Komenského, ako jediná škola na Slovensku, za mimoriadnu kvalitu vo vzdelávaní o EÚ. V školskom roku 2022/2023 sme sa stali víťazmi súťaže Euroscola 2023. Naša škola získala Značku kvality Európskeho zboru solidarity ako hosťujúca organizácia, a každoročne hosťujeme niekoľko dobrovoľníkov, ktorí sa podieľajú na výchovno-vzdelávacom procese školy.

          Všetky výzvy, ktorým škola čelí, reagujú na základnú potrebu – vychovávať odborne aj všestranne vzdelaných mladých ľudí, ktorí dokážu úspešne uspieť na trhu práce a sú aktívnymi a platnými členmi spoločnosti. Potrebujeme vytvoriť a udržiavať priateľské a bezpečné vzdelávacie prostredie, v ktorom je každý žiak vítaný, umožniť mu naplno rozvinúť svoj potenciál a nasmerovať ho k budúcej kariére a celoživotnému vzdelávaniu. Cieľom školy je viesť našich žiako k starostlivosti o životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj.

          Hlavné výzvy školy

          1. Zvýšiť efektivitu a kvalitu vzdelávania a tým zvýšiť záujem žiakov a zamestnávateľov o vstup do systému duálneho vzdelávania. K tomu potrebujeme skvalitniť a modernizovať teoretické vyučovanie tak, aby zodpovedalo požiadavkám súčasnej praxe – tzn. zvýšiť odborné vedomosti a praktické zručnosti učiteľov stážami v domácich aj zahraničných podnikoch, ich neustálym vzdelávaním – školenia, semináre, modernizovať technické vybavenie školy a neustále rozširovať sieť partnerských podnikov poskytujúcich žiakom modernú odbornú prax.
          2. Keďže škola má obmedzené finančné prostriedky musíme využiť všetky dostupné zdroje, ktoré sú k dispozícii –programu Erasmus+, hospitácie, kurzy, prizývanie odborníkov z praxe, zapojenie sa do medzinárodných sietí a štruktúr, partnerstvá so zahraničnými podnikmi a školami prostredníctvom platformy e-Twinning, OLS jazykovú prípravu, School education gateway,  EPALE a pod. Tiež efektívne využívať aj možnosti online vzdelávania, využívať otvorené vzdelávacie zdroje a zdieľať s partnermi skúsenosti s online výukou a vytvorené digitálne zdroje. S partnerskou školou z ČR plánujeme vzájomnú účasť učiteľov odborných predmetov na virtuálnej mobilite.
          3. S tým súvisí aj osvojenie si konceptu celoživotného vzdelávania (žiakmi aj učiteľmi) a budovanie portfólia certifikátov a osvedčení o získaných vedomostiach a zručnostiach v rámci platformy Europass, zlepšiť uznávanie kompetencií získaných v zahraničí našimi zamestnávateľmi a naopak. Podporovať osobný rozvoj, angažovanosť ako aktívnych občanov spoločnosti a to aj prepojením s neformálnym vzdelávaním.
          4. Vytvárať priateľské a bezpečné prostredie pre vzdelávanie žiakov s obmedzenými vzdelávacími príležitosťami. Chceme motivovať žiakov s obmedzenými vzdelávacími príležitosťami k účasti na zahraničných stážach, súťažiach a tak posilňovať ich sebavedomie a perspektívu úspešnosti na trhu práce.
          5. Takéto prostredie môžeme vytvoriť iba s kolektívom spokojných zamestnancov. Podporou celoživotného vzdelávania zamestnancov, rozvoja ich organizačných, digitálnych a jazykových kompetencií, maximálneho využívania príležitostí, chceme rozvinúť potenciál každého zamestnanca. Vytvoriť priaznivú pracovnú klímu, založenú na spolupráci, zdieľaní úspechov, vzájomnej pomoci pri riešení problémov, podpore tvorivosti. Podporovať učiteľov pri zapájaní sa do projektov na národnej aj medzinárodnej úrovni, budovanie projektových tímov a zlepšovanie ich tímovej spolupráce.
          6. Zapájaním sa do medzinárodných projektov a mobilít chceme zlepšiť porozumenie a informovanosť o iných kultúrach a krajinách, vybudovať sieť zahraničných partnerov vzdelávania s cieľom rozvíjať u žiakov aj zamestnancov európske občianstvo a identitu.
          7. Byť žiakom príkladom v oblasti starostlivosti o životné prostredie – tzn. priblížiť prostredie a chod školy cieľom Európskeho ekologického dohovoru a cieľom trvalo udržateľného rozvoja Agendy 2030

           

          Pre naplnenie týchto výziev sme si stanovili ciele:

          1. Zvýšiť odborné vedomosti a odborné praktické zručnosti učiteľov
          2. Zvýšiť záujem žiakov aj zamestnávateľov o zapojenie sa do systému duálneho vzdelávania.
          3. Vzdelávať plne kvalifikovaných, digitálne a jazykovo vybavených absolventov - zvýšiť perspektívu zamestnateľnosti absolventov na trhu práce.
          4. Zvýšiť organizačné a jazykové kompetencie pracovníkov
          5. Zlepšiť integráciu žiakov s obmedzenými príležitosťami vzdelávania
          6. Presadiť medzi žiakmi a učiteľmi koncept celoživotného vzdelávania
          7. Maximálne využiť existujúce prostriedky a zdroje
          8. Podporovať súdržnú spoločnosť orientovanú na udržateľný rozvoj

           

          Pre naplnenie cieľov sme si stanovili realizovať tieto aktivity:

          • V každom školskom roku plánujeme vyslať na mobility 20 študentov - 10 študentov 4. ročníkov v jesennom období a 10 študentov 3. ročníkov v jarnom období.
          • Pri výbere účastníkov mobilít sa budeme snažiť motivovať k účasti aj žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia (vďaka príspevku na materiálne vybavenie) a tiež žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pri výbere pracovísk budeme zohľadňovať ich špecifické potreby a tiež aj dĺžku a krajinu mobility. Očakávame, že účasť na mobilite okrem získania odborných zručností, posilní ich samostatnosť, sebavedomie a tým zvýši ich šancu na úspešné uplatnenie sa na trhu práce.
          • V predchádzajúcich mobilitách žiaci pracovali najmä v cestovných kanceláriách a v účtovníckych firmách. Túto ponuku plánujeme rozšíriť o oblasť digitálneho marketingu.
          • Na základe predchádzajúcich skúseností a tiež z dôvodu, že sa na mobilite zúčastnia neplnoletí študenti, plánujeme s každou skupinou vyslať dvoch pedagogických zamestnancov ako sprevádzajúce osoby. Budú to anglicky hovoriaci vyučujúci odborných predmetov alebo učitelia anglického jazyka, ktorí budú vykonávať monitoring na pracoviskách a budú počas pobytu poskytovať žiakom podporu.
          • Každý druhý rok plánujeme tiež vyslať na stáž väčšiu skupinu učiteľov odborných predmetov, ako súčasť celoživotného vzdelávania, aby držali krok s modernými postupmi a trendmi praxe. Ich stáž bude trvať týždeň, zúčastní sa jej vždy 6 učiteľov. Plánujeme tiež stáž v podnikoch - očakávame u nich zlepšenie nielen odborných vedomostí a kompetencií, ale aj zlepšenie jazykových kompetencií, aby sa "rozrozprávali" v cudzom jazyku a mohli sa po návrate zapojiť do medzinárodnej spolupráce škôl prostredníctvo e-Twinningu.

           

          Pri implementácii aktivít v oblasti mobility budeme dodržiavať štandardy kvality Erasmus:

          • inklúzia a rozmanitosť,
          • environmentálna udržateľnosť a zodpovednosť,
          • digitálne vzdelávanie,
          • aktívna účasť v sietí organizácií Erasmus.
    • Kontakty

      • Obchodná akadémia
      • 00421 43 5864 801
      • Radlinského 1725/55, 026 01 Dolný Kubín Slovakia
      • 00162051
      • 2020565173
      • www.oadk.edupage.org
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje