• Pedagóg školy ocenený Žilinským samosprávnym krajom

• Pri príležitosti Dňa učiteľov bola pani riaditeľka Ing. Vilma Janotíková ocenená Žilinským samosprávnym krajom za tvorivú a obetavú prácu v oblasti výchovy a vzdelávania. Oceňovanie sa uskutočnilo v Kongresovej sále Úradu ŽSK 16. júna 2021, za prítomnosti pani Eriky Jurinovej, predsedníčky ŽSK.

Srdečne blahoželáme.

• Erasmus+ - odborná stáž v Portugalsku

• V dňoch 7. júna – 18. júna  2021  sa  10  žiačok tretieho ročníka zúčastnilo  zahraničnej odbornej stáže v Portugalsku. Vďaka projektu s názvom  „Rozvoj podnikateľských aktivít a  sociálnych zručností“ podporeného z programu Erasmus+ a partnerskej portugalskej organizácie BragaMob sme strávili dva týždne v krásnom meste Braga, na severe Portugalska. Pracovali sme na pracoviskách rôzneho zamerania - od cestovných kancelárii, cez múzeá až po centrá pre mladých. Na pracoviskách sme strávili každý deň 6 hodín od pondelka do piatku. Víkendy sme mali spríjemnené poznávacími výletmi po okolí. Spoznali sme kultúru a históriu mesta Braga, navštívili mesto Viana do Castelo, kde sme mali možnosť zaplávať si v Atlantickom oceáne, vlakom sme cestovali do Porta, kde sme spoznávali jeho históriu a oboznámili sa s výrobou slávneho portského vína.

Škoda, že kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii v Portugalsku, v súvislosti s Covid-19, bola naša odborná stáž nečakane skrátená zo 4 na 2 týždne. Ale aj napriek tomu sme si celý pobyt užili, zlepšili si svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku, spoznali miestnu kultúru, kuchyňu, priateľských ľudí a nazbierali nové skúsenosti. Bola to pre nás skvelá skúsenosť, ktorú odporúčame aj ďalším študentom.

• Regionálne kolo HK

• Dňa 23. 6. 2021 sa uskutočnilo regionálne kolo HK konečne prezenčnou formou. Konalo sa v hudobnej sále Základnej umeleckej školy p. M. Bohúňa, Dolný Kubín. Recitátorky našej školy sa umiestnili nasledovne:

Poézia:

2. Vrábľová Romana II. A

3. Maťašáková Nikola I. B

Próza:

2. Šprláková Lenka II. A

3. Malinová Daniela I. B

Ďakujeme za reprezentáciu.

• Cestovanie z  „LAVICE“
          • Cestovanie z „LAVICE“

• V spolupráci s neziskovou vzdelávacou organizáciou SEEDS sme v tomto školskom roku hodiny geografie obohatili o interaktívne prednášky na rôzne témy- Európa a migrácia, USA a svet, Národné parky USA, Irán.

Ponúkli študentom  pohľad na svet očami cestovateľov a pohľad na planétu Zem očami enviromentalistov. Prednášky viedli samotní cestovatelia, ktorí disponovali množstvom vlastných fotografií a osobných príbehov z mnohých krajín sveta, o ktoré sa chceli podeliť so študentmi, ktorí nemajú možnosť cestovať na vzdialenejšie miesta.

Študentom sa tieto aktivity veľmi páči a v spolupráci určite budeme naďalej pokračovať aj v nasledujúcom školskom roku.

• Festival ľudskosti mladých

• Žiačky našej školy, Naďa Šimeková (III. A) a Sophia Kočalková (II. B) sa zúčastnili Festivalu ľudskosti mladých v Žiline. Festival bol zameraný na oblasť ľudskosti, ktorá je stále medzi nami. Dievčatá rozdávali ruže okoloidúcim ľuďom, ktorých reakcie boli rôzne. Niektorí boli veľmi prekvapení až dojatí, iní sa pýtali prečo to robia a či to je zadarmo, mnohí sa ani nezastavili a iba mávli rukou. Dievčatám sa podarilo rozdať 85 ruží, ktoré vyčarili úsmev na tvári a spríjemnili deň.

• Deň zodpovedného podnikania cvičných firiem

• Dňa 9. 6. 2021 sa žiačky cvičnej firmy Deli-truck, s. r. o., c. f. pod vedením pani Pukáčovej zúčastnili na Česko-slovenskom online veľtrhu cvičných firiem v rámci MUB-LINE ŠPECIÁLU fiktívnych firiem – TVORÍME SPOLOČNE BUDÚCNOSŤ - Deň zodpovedného podnikania.

Zúčastnilo sa 40 účastníkov, ktorí súťažili v kategóriách:

1. Najlepší leták
            2. Ekonomický kvíz
            3. Najkreatívnejší projekt

Veľa sme sa naučili a získali nové zručnosti z online obchodovania.

Za reprezentáciu ďakujeme Beáte Juričákovej, Antónii Babečkovej, Simone Joňákovej,

Viktórii Matysovej, Vanese Olešovej a Michaele Halimovičovej.

• Angličtina trochu inak

• V rámci spestrenia hodín anglického jazyka si študenti I. A a III. A triedy vyskúšali zábavnú vzdelávaciu aktivitu ESCAPE ROOM.

Cieľom aktivity bolo overiť si prostredníctvom hľadania kľúča od triedy  svoje vedomosti z anglického jazyka. A čo na to študenti???

Escape room

Bolo to pre nás príjemné spestrenie hodiny angličtiny. Zopakovali sme si slovnú zásobu, veľa sme sa nasmiali, ale pri niektorých úlohách sme sa aj zapotili.

Na začiatku sme sa obávali, že čo to bude, keď nás zamkli do tried, ale nakoniec to bolo milé prekvapenie, že si pre nás niečo také pripravili. Bolo vidno, že to bolo veľmi dobre pripravené až sme mali pocit, že sa z tej triedy ani nedostaneme J.  Väčšinu úloh sme celkom rýchlo zvládli, no nechali sme si aj poradiť- zas takí múdri nie sme, ale to ešte doladíme. No najdôležitejšia bola tímovosť a spolupráca.

Dúfame, že to nebolo naposledy a ešte sa s podobnými aktivitami stretneme.  J

Patrícia Kacová a Simona Hladká I.A

• Kľúč od pevnosti

• Od 7.6. do 11. júna sa uskutočnil XVI. ročník celoslovenskej súťaže stredoškolákov Kľúč od pevnosti, ktorú organizuje Vidiecka asociácia mládeže v spolupráci s Centrom voľného času (CVČ) v Starej Ľubovni.

Veľmi aktívne sa zapojili aj naši študenti a tímom sa veľmi dobre dariloJ)))